Gospodarsko, socialno in okoljsko krizo v Evropi in v Sloveniji lahko primerjamo s človekom, ki zboli za kronično boleznijo. Brez temeljitih sprememb v življenjskih navadah in trošenju energije, ne bomo obvladovali krize in ne moremo iz nje.
Človek, ki zboli za kronično boleznijo, mora v celoti spremeniti svoj življenski slog. Spremeniti mora način prehranjevanja, se odpovedati določenim razvadam, kot so tudi maščoba, sladkor in bel kruh. V svoj življenski ritem mora vključiti vsakdanje gibanje, svojo obremenitev mora uravnotežiti z energijo, ki jo njegovo telo premore kljub kronični bolezni.
Današnji čas ob starajoči se družbi zaznamuje kult večne lepote in mladosti, ki ga izpolnjuje ?silikonska moda?. Pozabljamo, da lepota prihaja od znotraj, iz dobrih dejanj, misli in odnosov. Navidezna lepota pa deluje enako kot družba, ki ne prizna svojih rezultatov, svojega primankljaja. Za stenami centrov za usposabljanje, domov za starejše, centrov za odvisnike, rehabilitacijskih centrov in klinik imamo danes na tisoče ljudi, ki jih običajno pogojno zdravi ne opazimo. Lastni problemi se nam zdijo dovolj veliki in ne želimo soočenja s tistimi, ki živijo s precejšnjimi omejitvami. Ne opazimo, da nas življenje postavlja pred mnogo težje izzive, kot je le borba za preživetje v kriznih časih. Škof Uran je pred leti ob otvoritvi kapelice na Onkološkem inštitutu dejal: ?Vsi, ki pridejo sem na zdravljenje, pozabijo na vse želje o nakupih, potovanjih, bogastvu, ostaja jim samo ena želja: OZDRAVETI.?
Živimo v času krize, kjer je celoten finančni sistem bolan in potreben ozdravitve. Le te pa ne bomo dosegli na ulici in ne s prelaganjem problemov na druge. Lahko jo dosežemo samo s kompromisom med vsemi udeleženci. V Evropskem parlamentu je beseda ?kompromis? ena izmed pogosteje izrečenih in udejanjenih besed. Čas je, da se prenese tudi v našo domovino. Danes je razum potreben bolj kot kdajkoli. Mnogi nočejo videti bolnega finančnega stanja, v katerem živimo. Tako kot ne vidimo ljudi, ki živijo z omejitvami za zidovi ustanov, se sedaj mnogi ne zavedamo posledic, ki jih prinaša od krize obolel finančni sistem.
Svetovni dan zdravja nas lahko opomni, da je za naše dobro počutje in zdravje potrebno tudi prijazno družbeno okolje in dobri odnosi. Te pa tvorimo državljanke in državljani. Želim vam zdravja in mirne ter prijetne velikonočne praznike!
Zofija Mazej Kukovič