Pri napolnjeni dvorani, kjer se je pred tremi leti odvijalo predsedovanje Svetu Evropske Unije, je bilo čutiti ustvarjalno vzdušje. Bolje razumeti gospodarstvenike, znati stopiti v njihove škornje in odstraniti birokratske ovire, ki jih omejujejo pri poslovanju. Tako sem razumela sporočila gospodarstvenikov in podjetnikov, ki se ne dajo in ne upognejo času krize, ki imajo pogum za vstop na rastoče svetovne trge. Ugotavljajo, da je svet kot vezna posoda, v kateri se bo slej kot prej izenačil bruto družbeni produkt in standard. Danes so rastoči trgi Azije, Indije, Brazilije in Rusije, v preteklosti so bili trgi ZDA in Evrope.
Kljub pogumu pa pričakujejo od države:
– uvedbo sistema odličnosti in kakovosti tudi v javne ustanove, banke in državna podjetja
– izvedbo pričakovanih investicije, razbremenitev stroškov dela, pregledni in enostavnejši javni razpisi
– učinkovitejšo institucionalno podporo za internacionalizacijo malih in srednjih podjetij
– nujno zmanjšanje birokracije na vseh področjih, tudi pri registraciji razvojnih oddelkov v podjetij.
Izpostavljeni so bili izzivi in priložnosti:
– Slovenija mora ustvariti lastno identiteto, ki bo bolj opažena na svetovnih trgih
– naša prihodnost so lastne blagovne znamke, dizajn in inovativni produkti in storitve
– umeščanje v prostor in hitrejši pretok tujih strokovnjakov sta nujna za gospodarski razvoj
– potrebna je vzpostavitev pogojev, kjer se bodo lahko ne samo registrirala srednja in mala novo nastala podjetja, ampak da bodo imela tudi pogoje za dolgoročno poslovanje.
Situacija v Evropi izkazuje pričakovanja zmanjšanja gospodarske rasti, zato bo usmeritev na rastoče svetovne trge nujna in neizprosna.
V Sloveniji je turizem ena redkih panog, ki je imela v zadnjem obdobju gospodarsko rast. Slovenija lahko postane dežela zdravja in turizma. Vendar kako naj postane večji magnet za odgovorne turiste in za ljudi, ki bi se prišli v Slovenijo zdravit? Odgovor je v novih znanjih, kvalitetnih storitvah, zanimivih dogodkih, dobrem počutju, inovativni komunikaciji, v zdravem ambientu in v zaupanju in v družbi brez prepirov.
Zofija Mazej Kukovič